فعالیت وبسایت اسمارت فب بزودی آغاز خواهد شد.
شما به اینترنت متصل نیستید.

آشنایی با مواد اولیه روش های تولید پیشرفته

با خواص مواد اولیه پلیمری و فلزی پر کابرد در روش های تولید مدرن آشنا شوید. اطلاعات جامعی از متریال های پرینت سه بعدی، برش لیزر، CNC، وکیوم کستینگ، وکیوم فرمینگ و تزریق پلاستیک معرفی شده است. شما می توانید مناسب ترین متریال (مواد اولیه) را با توجه به مرحله تولید و محل کاربرد (خودروسازی، نفت و انرژی، پزشکی، آزمایشگاهی، هنر و معماری) انتخاب کنید و با تکنولوژی های پیشرفته در اسمارت فب بصورت آنلاین قطعات خود را تولید کنید.

پرینت سه بعدی FDM

فیلامنت ABS
فیلامنت ABS
ABS یک ماده قوی با مقاومت شیمیایی و ضربه‌پذیری عالی می‌باشد. از این ماده می‌توان برای تولید قطعات نهایی مستحکم یا نمونه‌های اولیه قوی استفاده کرد.
فیلامنت PLA فیلامنت PLA
فیلامنت PLA
PLA یک ماده ارزان قیمت است و برای تولید نمونه‌های اولیه و قطعات نهایی که به استحکام و مقاومت حرارتی نیاز ندارند، بسیار عالی است.
فیلامنت نایلون Nylon
فیلامنت نایلون Nylon
Nylon (پلی‌آمید) به دلیل چقرمگی بالا، مقاومت حرارتی و ضربه‌پذیری خوبی که دارد، برای تولید نمونه‌های اولیه و قطعات نهایی بسیار مناسب است.
فیلامنت ASA
فیلامنت ASA
ASA یک ماده قوی و مقاوم در برابر اشعه UV است؛ به همین دلیل برای تولید قطعاتی که در فضای باز کاربرد دارند، استفاده می‌شود.
فیلامنت PETG
فیلامنت PETG
PETG یک ماده مستحکم با مقاومت شیمیایی بالا و هزینه کم می‌باشد؛ به همین دلیل به طور گسترده در تولید قطعات نهایی با دوام بالا استفاده می‌شود.

پرینت سه بعدی رزینی SLA/DLP

رزین استاندارد Standard Resin
رزین استاندارد Standard Resin
رزین استاندارد یک ماده کم هزینه است که بهترین استفاده را برای تولید مدل‌های بصری، مجسمه‌ها و نمونه‌های اولیه دارد.
رزین دندان پزشکی (Dental Resin)
رزین دندان پزشکی یک ماده زیست سازگار است که معمولا در دندان پزشکی برای تولید راهنماهای جراحی و پلاک‌های ارتودنسی استفاده می‌شود.
رزین سخت (Tough Resin)
رزین سخت یک ماده مستحکم است و برای تولید قطعات نهایی و نمونه‌های اولیه‌ای که به استحکام کششی و فشاری بالا نیاز دارند، بسیار مناسب است.

فرز CNC

پلی اتر اتر کتون PEEK
پلی اتر اتر کتون PEEK
پلی اتر اتر کتون که بصورت PEEK هم نشان داده می شود یک ترموپلاستیک است که دارای خواص شیمیایی پایدار است. همین ویژگی سبب می شود انتخاب اول صنایع مختلف برای تولید قطعات پلاستیکی باشد. این متریال به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و رطوبت، همچنین مقاومت در برابر حرارت و فشار زیاد، جایگزین بسیار مناسب برای فلزات نرم است که در ماشینکاری CNC برای تولید قطعات بکار می رود.
پلی پروپیلن PP
پلی پروپیلن PP
پلی پروپیلن یا PP به خانواده ای از ترموپلاستیک های نیمه سخت که سفید رنگ و بی بو هستند گفته می شود. PP یک پلاستیک بدون BPA و سبک وزن است که چقرمگی بالا داشته و بسیار مقاوم در برابر خستگی است. همچنین خواص فیزیکی عالی مانند استحکام بالا در دمای پایین نیز دارند که این ویژگی ها سبب شده که در صنایع مختلف کاربرد های گسترده ای داشته باشد. ماشینکاری CNC پلی پروپیلن بصورت دیجیتالی و کنترل شده صورت گرفته و تمامی فعالیت هایی مثل حذف مواد اضافی یا برش، تراش، فرزکاری و... توسط دستگاه انجام می شود.
 نایلون (پلی آمید) Nylon
نایلون (پلی آمید) Nylon
نایلون (یا پلی آمید) یک ترموپلاستیک مهندسی است که به راحتی ماشین کاری می شود و می تواند به عنوان قطعات نهایی مختلف کاربرد داشته باشد. با مقاومت سایشی عالی، مقاومت ضربه ای بالا و خواص مکانیکی خوب مشخص می شود. علاوه بر این، نایلون می تواند به عنوان یک عایق الکتریکی استفاده شود. این سبک وزن است، استحکام کششی بالا و اصطکاک کم را ارائه می دهد. این ماده نمی سوزد بلکه فقط ذوب می شود.
مس Copper
مس Copper
آلیاژ های مس یکی از ساده‌ترین مواد برای ماشین‌کاری هستند ولی مس خالص به دلیل شکل پذیری ، انعطاف پذیری و چقرمگی بالا ، ماشین کاری دشواری دارد. اکثر قطعات مسی ماشینکاری شده از مس آلیاژ شده با روی، قلع ، آلومینیوم ، سیلیکون و یا نیکل ساخته می شوند . مس یک ماده بسیار پرهزینه برای استفاده است، بنابراین بهینه سازی طراحی قطعات توصیه می شود.
فولاد آلیاژی (َAlloy Steel)
فولاد آلیاژی یکی از انواع فولاد است که علاوه بر کربن دارای عناصر دیگری نیز می باشد که باعث بهبود برخی از خواص فولاد از جمله مقاومت در برابر سایش، استحکام خستگی و چقرمگی شکست شده است. خواص منحصر به فرد فولاد آلیاژی باعث شده است که از آن در صنایع مختلف برای ساخت هواپیما، پل، آسمان خراش و اسکلت ساختمان استفاده شود
برنز Bronze
برنز Bronze
برنز آلیاژی است که عمدتا از مس تشکیل شده و معمولا با حدود 12 تا 12.5 % قلع و با افزودن فلزات دیگر مانند آلومینیوم ، منگنز ، نیکل یا روی و گاهی نافلز ها مانند فسفر یا شبه فلز هایی مانند آرسنیک یا سیلیسیم همراه است. خواص مکانیکی این ماده به اندازه بسیاری از فلزات قابل ماشین کاری دیگر نیست، بنابراین بهتر است از آن در قطعات کم استرس ساخته شده با ماشینکاری CNC استفاده شود. برنز تجاری (۹۰٪ مس و ۱۰٪ روی) و برنز معماری (۵۷٪ مس، ۳٪ سرب، ۴۰٪ روی) بیشتر به‌عنوان آلیاژهای برنج در نظر گرفته می‌شوند.
تیتانیوم Titanium
تیتانیوم Titanium
فولاد به طور کلی سخت تر از تیتانیوم است ، با این حال در صنعت ماشین کاری تیتانیوم بسیار بیشتر از فولاد مورد توجه قرار می گیرد. دلیل توجه به تیتانیوم در ماشین کاری ، حفظ استحکام در دماهای شدید است. این فلز محبوب قابل بازیافت است و دوستدار محیط زیست است.تیتانیوم به دلیل مقاومت در برابر خوردگی خوب ، استحکام عالی و وزن سبک شناخته شده است. معمولاً در صنایع هوافضا، نظامی، هسته ای و صنایع نفت استفاده می شود. قطعاتی که از تیتانیوم ساخته شده‌اند، عمر طولانی‌تری دارند و در عین حال عملکرد بهتری نسبت به سایر مواد دارند.
تفلون PTFE
تفلون PTFE
PTFE یا پُلی تترا فلوئورو اتیلن که معمولاً به عنوان تفلون شناخته می شود، یک پلیمر ترموپلاستیک است. این پلیمر به دلیل ویژگی های خاص خود مانند ضریب اصطکاک خیلی پایین و نرم بودن ، به یک ماده مناسب برای استفاده در انواع صنایع و تولید قطعات مختلف تبدیل شده است .از کاربرد های تفلون می توان به ظروف نچسب در خانه ها تا فیلتر های صنعتی در کارخانه ها و حتی ساخت عایق ها و اعضای مصنوعی بدن انسان اشاره کرد.همچنین به دلیل ویژگی روانکاری بسیار خوبی که دارد به عنوان یک ماده ترکیبی به منظور کاهش خواص اصطکاک و سایش نیز استفاده می شود.
ای بی اس ABS
ای بی اس ABS
ABS یک پلاستیک مهندسی کم هزینه است که به طور گسترده برای نمونه های اولیه قالب گیری قبل از تزریق استفاده می شود. ABS ماشینکاری شده یک گزینه عالی برای قطعاتی است که در آن جزئیات و خواص مکانیکی مهم هستند ABS ماشینکاری شده معمولا در رنگ های بژ (طبیعی) و مشکی موجود است. پلاستیک ABS یک ماده ترموپلاستیک همه کاره با ثبات ابعادی استثنایی و همچنین مقاومت در برابر خراش است.
اینوار Invar
اینوار Invar
آلیاژ نیکل با ضریب انبساط حرارتی بسیار پایین است و برای ساخت قطعاتی که به ثبات ابعادی بالا نیاز دارند مناسب است. یکی از کاربرد های این آلیاژ در ماشین کاری CNC و برای تولید طیف گسترده ای از قطعات مانند ابزار دقیق، دریچه های موتور و قالب های بزرگ ساختار هوا است.
سوپر آلیاژ اینکونل Inconel
سوپر آلیاژ اینکونل Inconel
اینکونل، از شناخته شده ترین متریال هایی است که امروزه در ماشین کاری CNC حضور دارد و جایگزین آلومینیوم و فولاد است. این آلیاژ از ترکیب دو فلز نیکل و کروم ساخته شده که دارای انواع مختلف است و در دسته سوپر آلیاژ ها قرار می گیرد. خواص و ویژگی های آن از جمله مقاومت بالا در برار خوردگی و فشار زیاد سبب شده شاهد حضور انواع مختلف آن در صنعت فرزکاری CNC باشیم.
آلومینیوم Aluminium
آلومینیوم یکی از مهم ترین و پرکاربردترین فلزات در صنایع مختلف می‌باشد. ویژگی هایی از جمله قابلیت ماشین کاری بالا، نسبت استحکام به وزن مناسب، چگالی کم و مقاومت در برابر خوردگی، آلومینیوم را به یک فلز مناسب در صنعت فرزکاری تبدیل کرده است.
استنلس استیل Stainless Steel
استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ یک آلیاژ کاملا قابل بازیافت است که از آهن، کربن و بین 11 تا 18 درصد کروم تشکیل شده است. این آلیاژ سازی این مدل فولاد را سخت و محکم می‌کند، مقاومت در برابر خوردگی آن را در دماهای بالا افزایش می‌دهد و از زنگ زدگی آن جلوگیری می‌کند. فولاد ضد زنگ بسیار قوی، مقاوم در برابر خوردگی و قابل استریل است - به ویژه برای تجهیزات پزشکی مفید است - مقاوم در برابر دماهای شدید و برای جوشکاری عالی است.
فولاد کم کربن (Mild Steel)
فولاد کم کربن یکی از انواع آلیاژ های فولاد است که به دلیل قابلیت ماشینکاری و جوشکاری بی نظیر خود به یک ماده محبوب در صنایع مختلف تبدیل شده است. محتوای کربن کم این نوع فولاد باعث شده است که بتوان آن را با هزینه ی کم، راحت ماشین کاری کرده، برش داده و از آن قطعات پیچیده تولید کرد.

پرینت سه بعدی SLS

پودر نایلون PA 12
پودر نایلون PA 12
پودر نایلون PA 12 یک ماده مستحکم و مقاوم در برابر حرارت است که معمولا برای تولید قطعات نهایی نیازمند به استحکام بالا، استفاده می‌شود.

برش لیزر Co2

چوب MDF
چوب MDF
MDF یک محصول چوبی با دوام و استحکام بالا بوده و استفاده از آن بسیار راحت است. همچنین هنگام برش، دچار ترک خوردگی نمی‌شود.
پلکسی گلاس Acrylic
پلکسی گلاس Acrylic
Acrylic (پلکسی گلس) یک ماده با دوام و مقاوم به ضربه است که به دلیل ضدآب بودن و کیفیت سطح بالا، کاربردهای متعددی دارد.
فوم پفکی EVA Foam
فوم پفکی EVA Foam
فوم پفکی (EVA) یک ماده ضربه‌پذیر، سبک و انعطاف‌پذیر است که می‌تواند جایگزین مقرون به صرفه‌ای برای لاستیک‌ها باشد.
نمد صنعتی Felt
نمد صنعتی Felt
نمد ماده‌ای انعطاف‌پذیر است که علاوه بر کاربردهای تزئینی، به عنوان عایق صوتی و حرارتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چرم مصنوعی Leather
چرم مصنوعی Leather
چرم یک ماده انعطاف‌پذیر و با دوام است که حکاکی و برش لیزر روی آن ظاهر زیبایی ایجاد کرده و از ریش شدن لبه‌های کار جلوگیری می‌کند.
مقوا کارتن Cardboard
مقوا کارتن Cardboard
کارتن ماده‌ای بسیار سبک و در عین حال محکم بوده که می‌تواند انتخاب مقرون به صرفه‌ای برای ساخت جعبه، ماکت، کاردستی و .. باشد.
ابر Foam
ابر Foam
ابر ماده‌ای است بسیار سبک که اغلب به عنوان ضربه‌گیر در چمدان‌ها و بسته‌بندی اشیائی که احتمال شکستن دارند استفاده می‌شود.
سیلیکون Silicone
سیلیکون Silicone
سیلیکون ماده ای است لاستیکی و انعطاف‌پذیر است و به دلیل این که عایق خوبی در برابر رطوبت می‌باشد، اغلب به عنوان درزگیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هایمپک HIPS
هایمپک HIPS
هایمپک (HIPS) ماده‌ای با استحکام خوب و مقاوم به ضربه و رطوبت است و به دلیل رنگ‌پذیری خوبی که دارد، با تنوع رنگی بالایی عرضه می‌شود.

پرینت سه بعدی SLM

پودر استنلس استیل SS 316L
پودر استنلس استیل SS 316L
SS316L یک نوع فولاد ضد زنگ بوده که برای تولید قطعات نهایی بسیار دقیق با استحکام بالا، استفاده می‌شود.
پودر آلومینیوم Aluminum
پودر آلومینیوم Aluminum
AlSi10Mg آلیاژی مستحکم و سبک است که خواص حرارتی خوبی دارد و به طور گسترده برای تولید قطعات نهایی فلزی از آن استفاده می‌شود.
پودر تیتانیوم Ti6Al-4V
پودر تیتانیوم Ti6Al-4V
تیتانیوم قوی‌ترین ماده‌ای است که می‌توان به کمک پرینت سه بعدی تولید کرد. قطعات تولید شده با این ماده، دقت ابعادی و جزئیات دقیقی را ارائه می‌دهند.
پودر اینکونل IN 718
پودر اینکونل IN 718
اینکونل IN 718 یک سوپر آلیاژ پایه نیکل است و برای تولید قطعات نهایی که در دماهای بسیار بالا استفاده می‌شوند، کاربرد دارد.

برش و ورقکاری فلزات

ورق استیل SS 316L
ورق استیل SS 316L
فولاد 316L یک فولاد آستنیتی با خواص فیزیکی و مکانیکی و مقاومت شیمیایی عالی است. مغناطیسی نیست و خواص الکتریکی و حرارتی کمتری نسبت به سایر فولادهای کربنی دارد. فولاد ضد زنگ گرید 316L که گاهی به عنوان فولاد ضد زنگ A4 یا فولاد ضد زنگ گرید دریایی نیز شناخته می شود، دومین فولاد زنگ نزن آستنیتی رایج پس از فولاد ضد زنگ 304/A2 است.
ورق استیل SS 304
ورق استیل SS 304
فولاد ضد زنگ 304 رایج ترین فولاد ضد زنگ است. فولاد غیر مغناطیسی با رسانایی الکتریکی و حرارتی کمتری نسبت به فولاد کربنی که به دلیل اینکه به راحتی در اشکال مختلف شکل پذیر است بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. قابل ماشینکاری و جوشکاری است. نام های دیگر این فولاد عبارتند از: فولاد ضد زنگ A2 و فولاد ضد زنگ 18/8. فولاد ضد زنگ 304L نسخه کم کربن فولاد ضد زنگ 304 است.
ورق آلومینیوم Al 6061
ورق آلومینیوم Al 6061
آلومینیوم به دلیل نسبت مقاومت به وزن عالی، هزینه کم و قابلیت بازیافت یکی از متداول ترین فلزات در جهان است. آلومینیوم دارای خواص جوشکاری و آبکاری و همچنین مقاومت در برابر خوردگی خوب است. آلومینیوم یک ماده پرکاربرد برای قطعات ورقکاری و برش فلزی است. قطعات ورق های آلومینیومی را می توان در صنایع هوافضا و حمل و نقل و بسیاری دیگر از صنایع یافت.
ورق سیاه Hot Rolled Steel
ورق سیاه Hot Rolled Steel
فولاد نورد گرم با نورد فولاد در دماهای بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد (1700 درجه فارنهایت) تولید می شود. فولاد نورد گرم به فولاد تولید شده با عملیات حرارتی شدید اشاره دارد. حرارت دادن فولاد بالاتر از دمای تبلور مجدد، شکل و فرم دادن فولاد را آسان‌تر می‌کند و فولاد را می‌توان در اندازه‌های بسیار بزرگتر تولید کرد.به دلیل چکش خواری ، فولاد نورد گرم به عنوان ماده ای برای اجزای ساختاری استفاده می شود.
ورق روغنی Cold Rolled Steel
ورق روغنی Cold Rolled Steel
فولاد نورد سرد، فولاد نورد گرم است که برای بهبود خواص ابعادی و مکانیکی خود، تحت پردازش اضافی قرار گرفته است. در طی فرآیند نورد سرد، فولاد نورد گرم سرد شده از یک سری دیگر از غلتک ها در دمای اتاق عبور می کند. از آنجایی که این ماده دیگر گرم و چکش خوار نیست، فشار بسیار بالاتری برای فشرده سازی آن به شکل دلخواه مورد نیاز است. در حالی که این فرآیند نسبت به فرآیند نورد گرم می‌تواند کار فشرده‌تر و گران‌تر باشد، اما می‌تواند به تحمل‌های ابعادی فشرده‌تر و کیفیت سطح بهتری دست یابد.فولاد نورد سرد معمولاً ظاهری مات دارد که می تواند برای بسیاری از پروژه های مختلف ساختمانی مناسب باشد.
ورق گالوانیزه Galvanized Steel Sheet
ورق گالوانیزه Galvanized Steel Sheet
ورق گالوانیزه، ورق فولادی ست که لایه ای از فلز روی(زینک) بر روی آن به عنوان محافظ قرار گرفته است. پوشش روی مانع از زنگ زدگی فلز حتی در زمان شکست ورق می شود.یکی از محبوب ترین مواد برای پروژه های مختلف از سازه ها گرفته تا آثار هنری است.

وکیوم کستینگ

رزین اورتان کستینگ Urthane casting resins
رزین اورتان کستینگ Urthane casting resins
رزین های پلی اورتان، پلیمرهایی چسبنده و غیر قابل حل در آب هستند که دو نوع تک جزئی و دو جزئی دارند. این رزین ها دارای خواص فیزیکی و شیمیایی متنوعی هستند که سبب می شود در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. یکی از کاربرد های این رزین ها، استفاده از آنها برای تولید قطعات مختلف در وکیوم کستینگ است. این رزین ها با توجه به ویژگی های آنها و قطعاتی که در این فرآیند تولید می شوند انتخاب شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.