فعالیت وبسایت اسمارت فب بزودی آغاز خواهد شد.
شما به اینترنت متصل نیستید.

فیلامنت ABS

فیلامنت ABS یکی از رایج ترین موادی است که امروزه در پرینت سه بعدی استفاده می‌شود. ABS یا آکریلونیتریل بوتادی‌ان استایرن، یک ترموپلاستیک است که در هنگام گرم شدن به راحتی شکل می‌گیرد و هنگام سرد شدن به طور یکنواخت سخت می‌شود. در زندگی روزمره احتمالا بارها و بارها با ABS ، این پلیمر پر کاربرد سر و کار داشته اید. قطعات لِگو، صفحه کلید لپ‌تاپ، بدنه لوازم خانگی و... از این جنس هستند. به علت تنوع رنگی، قیمت مناسب و خواص مکانیکی مطلوب قطعات تولید‌شده با ABS، تقاضای استفاده از این فیلامنت رو به افزایش است.
زیبایی و کیفیت ظاهری
جزئیات هنگام تولید
دوام
قیمت نسبی
انعطاف پذیری
استحکام

ویژگی ها

چگالی
1040 کیلوگرم بر متر مکعب
مقاومت کششی
37 مگاپاسکال
مقاومت خمشی
60 مگاپاسکال
مدول کششی (یانگ)
2 گیگاپاسکال
نقطه ذوب
200 درجه سانتی گراد
دمای انتقال شیشه ای
100 درجه سانتی گراد
درصد انقباض (جمع شوندگی)
0.8-8 درصد

کاربردهای فیلامنت ABS :

فیلامنت ABS به خاطر قیمت و کیفیت مناسب، انتخاب بسیاری از طراحان و سازندگان برای تولید نمونه‌های اولیه است. همینطور این فیلامنت به طور گسترده در اکثر صنایع استفاده می‌شود زیرا پردازش آن آسان است و به راحتی ماشین‌کاری و سنباده می‌شود.

فیلامنت ABS به دلیل چغرمگی و مقاومت در برابر ضربه شناخته شده است و به شما این امکان را می‌دهد تا قطعات با دوامی بسازید . فیلامنت ABS همچنین دمای انتقال شیشه‌ ای بالایی دارد، به این معنی که ماده می‌تواند قبل از تغییر شکل، دمای بسیار بالاتری را تحمل کند. این امر ABS را به یک انتخاب عالی برای کاربردهای در فضای باز یا در دمای بالا تبدیل می‌کند.

تعدادی از رایج‌ترین کاربردهای فیلامنت ABS عبارتند از:

جهت اطمینان از مناسب بودن این فیلامنت برای کاربری مورد نظر می‌توانید از تیم پشتیبانی اسمارت‌فب مشورت بگیرید.

  • ساخت بدنه لوازم خانگی و تجهیزات الکتریکی قطعات صنایع خودروسازی
  • اسباب بازی (لِگو و...)
  • نمونه سازی هرگونه قطعه نمایشی و یا ساخت ماکت
  • ساخت مدل مستر (الگو) جهت قالب گیری سیلیکونی
ساخت قطعات تزئینی و نمایشی با فیلامنت ABS
ساخت قطعات تزئینی و نمایشی با فیلامنت ABS
نمونه اولیه توربین ساخته شده با فیلامنت ABS
نمونه اولیه توربین ساخته شده با فیلامنت ABS
مجسمه تزئینی تولید شده با فیلامنت ABS
مجسمه تزئینی تولید شده با فیلامنت ABS

نکات طراحی برای پرینت سه بعدی با فیلامنت ABS :

• یکی از رایج ترین مشکلات چاپ سه بعدی با فیلامنت ABS، تاب برداشتن قطعه است. سرد شدن ناگهانی قطعه از دمای اکستروژن تا دمای اتاق باعث جمع شدن و انقباض پلاستیک می‌شود. برخی از ایرادات مربوط به شیوه طراحی است که در اجرا مشکل‌ساز خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از این دست مشکلات، کارشناسان اسمارت فب فایل‌های ارسالی را قبل از پرینت از منظر طراحی بررسی می‌کنند و در صورت داشتن شرایطی مانند ابعاد و توپولوژی مناسب، اقدام به چاپ سه بعدی می‌کنند. در حالت کلی به منظور پرینت قطعه با فیلامنت ABS پیشنهاد می‌شود در مرحله طراحی، ترجیحا از ابعاد بزرگ صرف نظر شود و ضخامت جداره‌ها به منظور عدم تغییر شکل و ترک بر نداشتن قطعه ، خیلی زیاد و خیلی کم نباشد. برای سفارش چاپ قطعات خود برروی لینک کلیک کنید.

پرداخت سطح و نهایی‌سازی قطعات پرینت شده با فیلامنت ABS :

روش‌های پرداخت سطح ممکن است از فیلامنتی به فیلامنت دیگر متفاوت باشد. با این حال برای فیلامنت ABS، تکنیک منحصر به فردی وجود دارد که با عنوان پرداخت با بخار استون شناخته می‌شود. ثابت شده است که حمام بخار استون در صاف کردن سطح قطعات چاپی ABS واقعا موثر است و تفاوت زیادی بین قبل و بعد از پرداخت در نمونه وجود خواهد داشت. برای این کار، یک ظرف محصور، فویل آلومینیومی و استون غلیظ و صنعتی نیاز است.

فرایند به این صورت است که کمی استون داخل ظرف ریخته و فویل به صورت چندلایه کف ظرف گذاشته می‌شود تا مانع تماس مستقیم قطعه با استون شود. سپس ضمن بستن درب شیشه، ترجیحا دور آن با نوار چسب پوشانده می‌شود تا استون از آن خارج نشود. اما فراهم کردن استون صنعتی به مقدار کم و یا عدم آشنایی با تکنیک‌های اجرا که منجر به تخریب قطعه می‌شود، از چالش‌های این مرحله به شمار می‌روند که اسمارت فب با ارائه خدمات پرداخت سطح با روش‌های مختلف، این امر را تا حد ممکن آسان کرده است .

با این وجود، حمام استون، تنها تکنیکی نیست که می‌تواند اعمال شود. سنباده زدن، رنگ آمیزی و استفاده از رزین اپوکسی روش‌های بسیار خوبی برای این هدف هستند.

سمباده زنی فیلامنت ABS :

برای از بین بردن اثرات خطوط چاپ سه بعدی و یکنواخت کردن سطح، سنباده زدن اکیدا توصیه می‌شود. سنباده زدن قطعه‌ی ‌‌چاپ‌شده اگر به درستی انجام نشود، نه تنها جلوه‌ی ظاهری آن تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بلکه ممکن است به قطعه آسیب برسد. اما در صورت استفاده از خدمات پرداخت سطحی اسمارت فب، اجرای صحیح تکنیک‌های سنباده‌زنی قطعات توسط افراد با تجربه تضمین می‌شود.

سمباده زنی قطعات ساخته شده با فیلامنت ABS
سمباده زنی قطعات ساخته شده با فیلامنت ABS

رزین اندود کردن فیلامنت ABS :

رزین اندود کردن یا پوشش دادن با رزین اپوکسی، تا حدی خواص مکانیکی مانند استحکام قطعه را بهبود می‌بخشد. همچنین می‌تواند قسمت های متخلخل چاپ را ببندد و به طور کلی به عنوان یک لایه محافظ عالی عمل کند. یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‎‌های رزین اندود کردن، جلوه‌ی بصری زیبایی است که به قطعه می‌دهد. در اجرای این تکنیک عواملی مانند درصد هاردنر و رزین، سرعت اجرا، نحوه زیرسازی و... اهمیت دارند که رعایت درست آن‌ها در کیفیت نهایی محصول موثر است. برای بهره بردن از اجرای صحیح این تکنیک و کیفیت نهایی مطلوب، به متخصصین اسمارت فب اعتماد کنید.

رنگ آمیزی فیلامنت ABS :

گاهی برای جذابیت ظاهری، قطعات رنگ‌آمیزی می‌شوند. قبل از رنگ زدن بهتر است سنباده‌زنی انجام شود تا خطوط چاپ از بین برود و سطح رنگ‌آمیزی یکدست شود. برای چسبندگی و ماندگاری بهتر رنگ بر قطعه، از مواد خاصی برای زیرسازی استفاده می‌شود که متناسب با جنس قطعه است. در ادامه رنگ میانی و سپس رنگ نهایی که براقیت بیشتری دارد اعمال می‌شوند. با انتخاب خدمات رنگ‌آمیزی اسمارت فب، دغدغه‌ی خرید رنگ متناسب و یا عدم آشنایی با تکنیک‌های اجرا وجود نخواهد داشت.

رنگ آمیزی قطعات ساخته شده با فیلامنت ABS
رنگ آمیزی قطعات ساخته شده با فیلامنت ABS

انواع فیلامنت ABS :

خواص پلیمرها به دو پارامتر خواص ذاتی ماده و فرایند بستگی دارد. فیلامنت‌های ABS نیز از این قاعده جدا نیستند ؛ به طوریکه با تغییر درصد هر یک از اجزای این کوپلیمر ، خواص فیزیکی و شیمیایی دست‌خوش تغییر می‌شوند. همچنین افزودنی‌های آلی یا فیلر‌هایی مثل چوب و فلزات و سایر ترکیبات معدنی در چگونگی خواص نهایی موثر خواهند بود. از جمله عوامل فرایندی موثر بر خواص می‌توان به تجهیزات و شرایط دمایی-فشاری و... اشاره کرد که در جرم مولکولی و توزیع آن، میزان بلورینگی و ... اثر گذار خواهند بود.

در مجموع، تغییر در هر یک از این پارامترها، فیلامنت ABS متفاوتی را خواهند ساخت. لازم به ذکر است که اطلاعات فیزیکی-شیمیایی اشاره شده در ابتدای صفحه به صورت نسبی است بنابراین در صورت نیاز به اطلاعات دقیق هر فیلامنت ، مطلوب است به صفحه داده شرکت سازنده مراجعه کنید . مشخصات دقیق این محصولات در صفحه‌ی خرید فیلامنت‌ها در اسمارت‌فب موجود است.

خرید فیلامنت ABS

با توجه به خواص مطلوب ABS، شرکت‌های معتبری اقدام به تولید و فروش آن کرده‌اند.از جمله شرکت‌ها و برندهای معتبر این حوزه، Polymaker PolyLite ABS، FormFutura ABS، Hatchbox ABS ، Overture ABS،Sunlu ABS، Flashforge ABS Pro، eSun ABS هستند.

برای خرید غیرارزی و عدم برخورد با مشکلات ارسال، شما می‌توانید خریدی آسوده، سریع و مطمئن را با اسمارت‌فب تجربه کنید و در صورت نیاز به مشورت، پشتیبان فنی اسمارت‌فب در کنار شماست. برای خرید فیلامنت ABS برروی لینک کلیک کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد درباره خواص، کاربردها، الزامات و شرایط مناسب پرینت، فرایندهای پس از چاپ و نحوه خرید مطمئن بحث شود که در صورت رعایت موارد فوق‌الذکر، خروجی خوبی را در محصولات چاپی خود تجربه خواهید کرد.

سوالات متداول

ABS چیست؟
ABS چه ویژگی‌ مهمی دارد؟
تفاوت PLA و ABS چیست؟
آیا ABS برای خدمات پرینت سه بعدی FDM گزینه مناسبی است؟
آیا فیلامنت‌های ABS، قابلیت ترکیب شدن با مواد دیگر را دارد؟