فعالیت وبسایت اسمارت فب بزودی آغاز خواهد شد.
شما به اینترنت متصل نیستید.

برنز Bronze

برنز آلیاژی است که عمدتا از مس تشکیل شده و معمولا با حدود 12 تا 12.5 % قلع و با افزودن فلزات دیگر مانند آلومینیوم ، منگنز ، نیکل یا روی و گاهی نافلز ها مانند فسفر یا شبه فلز هایی مانند آرسنیک یا سیلیسیم همراه است. خواص مکانیکی این ماده به اندازه بسیاری از فلزات قابل ماشین کاری دیگر نیست، بنابراین بهتر است از آن در قطعات کم استرس ساخته شده با ماشینکاری CNC استفاده شود. برنز تجاری (۹۰٪ مس و ۱۰٪ روی) و برنز معماری (۵۷٪ مس، ۳٪ سرب، ۴۰٪ روی) بیشتر به‌عنوان آلیاژهای برنج در نظر گرفته می‌شوند.
زیبایی و کیفیت ظاهری
سهولت ماشین کاری
مقاومت در برابر سایش
مقاومت در برابر خوردگی
شکل پذیری
دمای کار
قیمت نسبی
استحکام

ویژگی ها

چگالی
8730 کیلوگرم بر مترمکعب
نقطه ذوب
1010 درجه سانتیگراد
مقاومت تسلیم
62 مگاپاسکال
مدول کششی
140 مگاپاسکال
مدول یانگ
90-120 گیگاپاسکال
درصد انقباض (جمع شوندگی)
1.2 – 1.4

مزایای برنز ماشینکاری شده:

  • یک آلیاژ فلزی شکننده و غیر مغناطیسی با شکل پذیری بالا است.
  • در برابر خوردگی مقاوم است و رسانایی الکتریکی بالایی دارد.
  • اصطکاک فلز به فلز کمی دارد که آن را برای قطعاتی که به طور مداوم تحت تماس اصطکاکی قرار می گیرند، ایده آل می کند.
  • این فلز و اکثر آلیاژهای آن دارای شکل پذیری عالی هستند. این باعث می شود هم قوی و هم انعطاف پذیر باشند.
ماشین کاری برنز
ماشین کاری برنز

کاربردها:

  • برنز به‌طور گسترده‌ای برای ریخته‌گری مجسمه‌های برنزی استفاده می‌شود. پس از سرد شدن، کمی جمع می‌شود و جدا شدن آن از قالب راحت‌تر می‌شود.
  • برای ساخت زنگ‌ها و ناقوس‌ها از آلیاژ برنز با میزان قلع بالا استفاده می کنند که در زبان عامیانه با عنوان فلز زنگ شناخته می‌شود که دارای حدود ۲۳٪ قلع است.
  • برنز یک فلز محبوب است زیرا در برابر خوردگی آب بسیار مقاوم است و همچنین رسانای عالی الکتریسیته و گرما است.
  • این فلز در صنایع معدنی، هیدرولیک و پالایش ضروری است و برای اهداف مختلفی از جمله برق، مصالح ساختمانی و قطعات، بلبرینگ ها و بوش ها،سلاح ها، قطعات تزئینی وآلات موسیقی استفاده می شود.
  • قطعات برنزی سخت هستند و معمولاً برای تولید گیره‌ها، اتصالات الکتریکی، فنرها و یاتاقان‌های موتورهای الکتریکی کوچک، استفاده می‌شوند
  • برخلاف فولاد ، برنز هنگامی که به سطحی سخت برخورد کند جرقه ایجاد نمی‌کند، بنابراین برای ساخت چکش ، آچار و سایر ابزارهایی که در محیط‌های انفجاری یا در حضور بخارات قابل اشتعال استفاده می‌شود.
نمونه های برنز ماشین کاری شده
نمونه های برنز ماشین کاری شده

جوشکاری

برنز را می توان به خوبی لحیم کرد، اما جوش دادن آن بسیار دشوار است.

اگر محصول لحیم کاری شود، مشکلی وجود نخواهد داشت. اما زمانی که آن را جوش می دهید، ممکن است برخی از مشکلات ظاهر می شوند. تفاوت اصلی بین فرآیند جوشکاری و فرآیند لحیم کاری این است که در حین جوشکاری مواد نیز شروع به ذوب شدن می کنند، زیرا نقطه ذوب این ماده در محدوده 930-1140 درجه سانتیگراد است.

برخی از مواد مانند C93200 که به عنوان برنز یاتاقان نیز شناخته می شود به راحتی ماشین کاری می شوند، در حالی که برخی دیگر مانند C95400 که به عنوان برنز آلومینیومی نیز شناخته می شود دشوار تر ماشینکاری می شوند .

جمع بندی

برنز یکی از مواد مناسب ماشین کاری است و به دلیل شکل پذیری ، زیبایی و اصطکاک کم که آن را به یک ماده محبوب برای ساخت ابزار تبدیل می کند مورد استقبال قرار گرفته است.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. برای کسب اطلاعات بهتر و جامع تر از تیم پشتیبانی اسمارت فب مشورت بگیرید.

سوالات متداول

آیا می توان برنز را ماشین کاری کرد؟
آیا برنز زنگ می زند؟