فعالیت وبسایت اسمارت فب بزودی آغاز خواهد شد.
شما به اینترنت متصل نیستید.

فیلامنت PETG

PETG (پلی اتیلن ترفتالات گلایکول) همان PET است که با گلایکول اصلاح شده و خواص آن بهبود پیدا کرده است. این فیلامنت برای پرینت قطعات با استحکام بالا، انعطاف پذیری نسبی و تحمل دمای بالاتر در مقایسه با PLA استفاده می شود. فیلامنت PETG در مقایسه با ABS محکم‌تر ، ماندگارتر ، منعطف‌تر و نسبت به دما مقاوم‌تر و در مقایسه با PLA چاپ‌پذیری بهتری دارد. از دیگر ویژگی‌های این فیلامنت محبوب ، انقباض و اعواج بسیار کم آن است. نکته حائز اهمیت درباره فیلامنت PETG ، چسبندگی عالی بین لایه‌ای هنگام پرینت سه بعدی است.
زیبایی و کیفیت ظاهری
جزئیات هنگام تولید
دوام
قیمت نسبی
انعطاف پذیری
استحکام

ویژگی ها

چگالی
1250 کیلوگرم بر متر مکعب
مقاومت کششی
53 مگاپاسکال
مقاومت خمشی
77 مگاپاسکال
مدول کششی (یانگ)
2.2 گیگاپاسکال
نقطه ذوب
260 درجه سانتی گراد
دمای انتقال شیشه ای
81 درجه سانتی گراد
درصد انقباض (جمع شوندگی)
0.3-0.8 درصد

کاربردهای فیلامنت PETG :

فیلامنت PETG به دلیل خواص مکانیکی مطلوبی مثل مقاومت عالی به ضربه، استحکام و چسبندگی خوب لایه‌ها و همینطور مقاومت عالی در برابر رطوبت ، مقاومت در برابر درجه حرارت بالا (عدم تغییر رنگ یا شکنندگی در دمای بالا) ، اشعه ماوراء بنفش ، حلال‌های شیمیایی و غیره ، گستره‌ی قابل توجهی از کاربردها را به خود اختصاص می‌دهد. مخصوصا محیط‌هایی که قطعات تحت تنش ، تابش یا حتی در معرض موادغذایی هستند. همه این ویژگی‌ها امروزه فیلامنت PETG را انتخاب بسیاری از طراحان قرار داده است.برای خرید فیلامنت PETG برروی لینک کلیک کنید.

از جمله‌ی این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قطعاتی که در معرض رطوبت یا تابش مستقیم نور خورشید قرار دارند
  • قطعات چفت و بستی (Snap fit)
  • تجهیزات و قطعات پزشکی یا در معرض مواد غذایی
  • ساخت نمونه‌های اولیه محصولات و قطعات
  • اسباب بازی
بسط پرینت شده با فیلامنت PETG
بسط پرینت شده با فیلامنت PETG
قطعات پرینت شده با فیلامنت PETG
قطعات پرینت شده با فیلامنت PETG

نکات طراحی برای پرینت سه بعدی با فیلامنت PETG :

فیلامنت PETG قابلیت چاپ بهتری نسبت به دیگر فیلامنت‌ها دارد و در برابر تغییرات دما مقاوم است به طوری که با سرد شدن تاب بر نمی‌دارد و کمترین میزان انقباض را دارد. اما برخی از ایرادات احتمالی می‌تواند مربوط به شیوه طراحی در نرم افزار باشد که در اجرا مشکل‌ساز خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از این دست مشکلات، کارشناسان اسمارت فب فایل‌های ارسالی را قبل از پرینت از منظر طراحی بررسی می‌کنند و در صورت داشتن شرایطی مانند ابعاد و توپولوژی مناسب ، اقدام به چاپ سه بعدی می‌کنند.

در حالت کلی به منظور پرینت سه بعدی قطعه با فیالامنت PETG پیشنهاد می‌شود در مرحله طراحی، ترجیحا از ابعاد بزرگ صرف نظر شود و ضخامت جداره‌ها به منظور عدم تغییر شکل احتمالی و ترک بر نداشتن قطعه، خیلی زیاد و خیلی کم نباشد. برای سفارش پرینت قطعات خود برروی لینک کلیک کنید.

پرداخت سطح و نهایی‌سازی قطعات پرینت شده با PETG

محصولات پرینت شده با PETG برخلاف فیلامنت‌هایی مثل ABS نمی‌توانند با حمام استون پرداخت سطحی شوند چون آنها مقاومت شیمیایی بالایی دارند. اما می‌توان از روش‌هایی مثل سنباده‌زنی، رزین اندود کردن، رنگ‌آمیزی و... که در ادامه معرفی می‌شوند، سطح مورد نظر را پرداخت‌کاری کرد.

سنباده‌زنی PETG

سطح محصولات ساخته شده با PETG به دلیل ماهیت روش تولید، لایه لایه است و یکی از راه‌های پرداخت سطح، سنباده‌زنی می‌باشد. شیوه صحیح سنباده‌زنی از اهمیت بالایی برخوردار است که اگر نادرست اجرا شود، باعث آسیب دیدن قطعه می‌شود. بنابراین در صورت استفاده از خدمات پرینت سه بعدی اسمارت‌فب، سنباده‌زنی حرفه‌ای و با کیفیت تضمین‌شده نیز در قالب خدمات پرداخت‌کاری ارائه خواهد شد.

رزین اندود کردن PETG

رزین اپوکسی رایج‌ترین رزین مورد استفاده در پوشش دادن قطعات چاپی است. رزین اندود کردن قطعات علاوه بر زیبایی بیشتر سطح، می‌تواند تخلخل‌ها و رد خراش‌های ناشی از سنباده‌زنی را بپوشاند و تاثیری هر چند اندک در بهبود خواص مکانیکی قطعه داشته باشد. در اجرای این تکنیک عواملی مانند درصد هاردنر و رزین، سرعت اجرا، نحوه زیرسازی و... اهمیت دارند که رعایت درست آن‌ها در کیفیت نهایی محصول موثر است.

رنگ‌آمیزی PETG

یکی از کارهایی که برای جذابیت بیشتر قطعات ساخته شده با پرینترهای سه‌بعدی انجام می‌دهند، رنگ‌آمیزی است. قبل از رنگ کردن سطح، لازم است سطح سنباده‌کاری شود تا خطوط لایه‌های چاپی از بین بروند. در ادامه برای کیفیت بالای رنگ‌آمیزی، با موادی به عنوان پرایمر زیرسازی لازم انجام می‌شود. این مواد باید با دقت و متناسب با نوع قطعه انتخاب گردد. سپس رنگ میانی و رویی که براق‌تر است اعمال می‌شود. با انتخاب خدمات رنگ‌آمیزی اسمارت فب، دغدغه‌ی خرید رنگ متناسب و یا عدم آشنایی با تکنیک‌های اجرا وجود نخواهد داشت.

انواع فیلامنت PETG

خواص پلیمرها به نوع ماده و چگونگی فرایند ساخت وابسته است. افزودنی‌های آلی یا معدنی مختلف، همچنین روش‌های متفاوت ساخت توسط هر شرکت، گستره بسیاری از گریدهای فیلامنت PETG را روانه بازار کرده است. افزودنی‌ها و شرایط فرایندی ساخت، بر خواص فیزیکی و شیمیایی فیلامنت موثر خواهد بود. خواصی مثل استحکام، انعطاف‌پذیری، نقطه ذوب، میزان بلورینگی، جرم مولکولی و توزیع آن قابل کنترل و تغییر هستند. لازم به ذکر است که اطلاعات فیزیکی-شیمیایی اشاره شده در ابتدای صفحه به صورت متوسط است بنابراین در صورت نیاز به اطلاعات دقیق هر فیلامنت، مطلوب است به دیتاشیت شرکت سازنده مراجعه کنید. مشخصات دقیق این محصولات در صفحه‌ی خرید فیلامنت‌ها در اسمارت‌فب موجود است.

خرید فیلامنت PETG

با توجه به کارایی عالی فیلامنت PETG، شرکت‌های معتبری اقدام به تولید و فروش آن کرده‌اند. از جمله شرکت‌ها و برندهای معتبر این حوزه، Esun، Creality و YS هستند. برای خرید غیرارزی و عدم برخورد با مشکلات ارسال، شما می‌توانید خریدی آسوده، سریع و مطمئن را با اسمارت‌فب تجربه کنید و در صورت نیاز به مشورت، پشتیبان فنی اسمارت‌فب در کنار شماست.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد در مورد خواص، کاربردها، الزامات طراحی، انواع پرداخت‌کاری سطح، نحوه خرید فیلامنت PETG و استفاده از خدمات پرینت سه بعدی بحث شود.

سوالات متداول

PETG چیست؟
PETG چه ویژگی‌ مهمی دارد؟
تفاوت PETG با PLA چیست؟
تفاوت PETG با ABS چیست؟
آیا PETG برای پرینت سه بعدی FDM گزینه مناسبی است؟
آیا فیلامنت‌هایPETG ، قابلیت ترکیب شدن با مواد دیگر را دارد؟