فعالیت وبسایت اسمارت فب بزودی آغاز خواهد شد.
شما به اینترنت متصل نیستید.

چوب MDF

چوب یکی از ارزان ترین مواد طبیعی موجود برای برش یا حکاکی است و کاربرد های فراوانی دارد. یکی از روش های بسیار مناسب برای برش چوب، حکاکی و ایجاد اشکال مختلف بر روی آن، برش لیزر می‌باشد. در مرحله ی اول نیاز است تا چوب متناسب با کار خود را انتخاب کرده و سپس عملیات برش لیزر صورت پذیرد. چوب هایی مانند بلوط، توس، افرا و چوب باس به راحتی با استفاده از سیستم برش لیزر با جزئیات زیاد بریده و حکاکی می شوند.
زیبایی و کیفیت ظاهری
جزئیات هنگام تولید
دوام
قیمت نسبی
انعطاف پذیری

ویژگی ها

چگالی
2000 کیلوگرم برمترمکعب
مقاومت کششی
70-140 مگاپاسکال
مقاومت خمشی
42 مگاپاسکال
مدول کششی (یانگ)
8-18 گیگاپاسکال

کاربرد های چوب MDF :

چوب همواره نقش مهمی در تاریخ تمدن بشری داشته است. همواره انسان ها از چوب به عنوان مصالح ساختمانی، برای ساخت مبلمان ، کاغذ ، ابزار و سلاح استفاده کرده اند. همواره تقاضا برای چوب MDF سالیانه افزایش پیدا می‌کند.

چوب MDF در صنایع دستی :

می‌توان گفت یکی از کاربردهای اصلی چوب MDF (به ویژه برش لیزر چوب) در صنایع دستی می‌باشد. به دلیل کیفیت ،زیبایی ظاهری و استحکام مناسب همواره از چوب در صنایع دستی استفاده می‌شود. به علاوه ، با استفاده از فناوری برش لیزر چوب می‌توان الگوهای پیچیده را برروی چوب برش داده و یا حکاکی کرد.

نمونه قطعات برش خورده با لیزر از چوب MDF
نمونه قطعات برش خورده با لیزر از چوب MDF
نمونه قطعات برش خورده با لیزر از چوب MDF
نمونه قطعات برش خورده با لیزر از چوب MDF

کشتی سازی

چوب یکی از مهم ترین مواد در ساخت کشتی است. در این صنعت هم می توان از چوب سخت و هم از چوب نرم استفاده کرد. برخی از بهترین انواع چوب برای کشتی سازی عبارتند از : چوب قرمز، چوب سرو و چوب بلوط سفید

تولید مبلمان

یکی از متداول ترین مصارف چوب، در ساخت مبلمان می‌باشد. به دلیل زیبایی و طرح های متنوع، همواره صنایع مبلمان سازی از چوب استفاده کرده اند. برخی از بهترین انواع چوب برای مبلمان سازی عبارت اند از: چوب ماهون و چوب ساج.

لوازم خانگی ساخته شده از چوب MDF
لوازم خانگی ساخته شده از چوب MDF

لوازم ورزشی

چوب در برخی از صنایع ورزشی نیز استفاده می‌گردد مانند: میز بیلیارد ،میز تنیس ، هاکی و کریکت. از جمله چوب های معروف مورد استفاده در این حوزه ، چوب بید و چوب توت می‌باشد.

ساخت و ساز

همواره در گذشته و هم اکنون از چوب در ساخت و ساز استفاده شده است. برای مثال برای ساخت کف پوش ، چهارچوب در و پنجره و کابینت از انواع مختلف چوب مانند: گردو، ساج و کاج استفاده می‌شود.

برش لیزر با چوب MDF :

برش لیزری یک فناوری شگفت انگیز است که امروزه به طور گسترده برای برش های دقیق بر روی مواد مسطح استفاده می شود. این فناوری با استفاده از یک پرتو لیزر توان بالا قادر به برش ، حکاکی و ایجاد علامت برروی سطوح می‎‌باشد. از برش لیزر می‌توان برای ایجاد طرح های پیچیده روی چوب MDF استفاده کرد.برای استفاده از خدمات برش لیزر اسمارت فب برروی لینک کلیک کنید. از مزایای برش لیزر چوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نقاط قوت برش لیزر با چوب MDF :
 • بدون تراشه، بنابراین تمیز کردن اطراف دستگاه لازم نیست
 • دقت و تکرارپذیری بالا در برش لیزر
 • نیازی به بستن یا تثبیت ورق ها نیست
 • ترک و ضایعات کمتر
برش لیزر چوب MDF
برش لیزر چوب MDF

انواع چوب مناسب برای برش لیزر

وقتی صحبت از کار با موادی مانند چوب طبیعی می شود، ناهماهنگی های طبیعی آن می تواند نتایج غیر قابل پیش بینی را به همراه داشته باشد. بهترین راه برای کار با چنین ماده ای برای استفاده در حکاکی لیزری، یافتن یکنواخت ترین نوع چوب با محتوای رزین مناسب و رگه های کمتر است.

تفاوت بین چوب سخت و چوب نرم

بهترین راه برای فهمیدن تفاوت بین چوب سخت و چوب نرم، در کنار انجام یک تحلیل مولکولی ساختار درخت، این است که به یاد داشته باشید که چوب های سخت دارای برگ های پهن هستند و مانند بلوط و افرا گیاهان گلدار هستند. از طرف دیگر درختان چوب نرم مانند کاج و صنوبر همیشه سبز هستند

چوب‌های سخت تیره‌تر و سنگین‌تر هستند و می‌توانند چندین دهه دوام بیاورند زیرا به طور طبیعی در برابر آب و هوا مقاوم هستند. یکی از کاربد های آنها برای ساخت مبلمان گران قیمت می‌باشد. در مقابل، چوب‌های نرم سبک‌تر و ارزان تر هستند و برای مقاومت در برابر آب و هوا نیاز به تقویت دارند، که به ماندگاری آنها برای یک دهه یا بیشتر کمک می‌کند. چوب های نرم در هنگام برش آسیب کمتری بر محیط زیست وارد می‌کنند و برای مصالح ساختمانی استفاده می شوند.

چوب MDF

MDF که مخفف medium-density fiberboard می‌باشد ،الیاف ضایعات چوب می‌باشد که با چسب و رزین فشرده شده و ساخته می‌شوند. برای پروژه های بزرگ بهتر است که از MDF استفاده شود چرا که می‌توان برروی آن برش های عمیق ایجاد کرد. علاوه بر این MDF استحکام مناسبی دارد. برای خرید MDF برروی لینک کلیک کنید.

مزایا:

 • MDF مستحکم، در دسترس و مقرون به صرفه است.
 • قابلیت برش کاری مناسب بدون داشتن گره و تاب خوردگی
 • پرداخت و نهایی سازی آسان از جمله رنگ آمیزی ، ضد احتراق و ضد آب سازی

معایب:

 • مستعد رطوبت است
 • سنگین و متراکم است

چوب MDF معمولی

MDF معمولی از تراشه های چوب تصفیه شده تشکیل شده است و معمولاً متراکم تر و سنگین تر از تخته سه لا است. ام دی اف معمولی یک ماده بسیار سفت است.

چوب ام دی اف اولترا لایت (MDF Ultra Lite)

ام دی اف اولترا لایت همان خواص ام دی اف معمولی را دارد، اما از نظر وزن سبک تر و چگالی کمتری دارد و کار با آن آسان تر است.

ورق های چوب MDF
ورق های چوب MDF

تخته چند لا (Plywood)

تخته سه لا ماده ای است که از لایه های نازک روکش چوب ساخته می شود. هر لایه به صورت عمود بر آخرین لایه چسبانده می شود تا یک قطعه محکم ایجاد شود. تخته سه لا به دلیل داشتن سطحی تمیز و روشن برای حکاکی لیزر بسیار مناسب می‌باشد. همچنین در پروژه های که نیاز به ساخت مجموعه ای سبک می‌باشند، تخته سه لا بسیار مناسب است.

مزایا:

 • در دسترس بودن
 • دارای تنوع بالا
 • دارای سطح مناسب برای حکاکی
 • پرداخت و نهایی سازی آسان

معایب:

 • اشتعال پذیری آسان

چوب گیلاس

یکی از محبوب ترین چوب ها برای ساخت کابینت و مبلمان است. در هنگام برش برای اولین بار به رنگ صورتیست اما با مرور زمان به قهوه ای مایل به قرمز پررنگ تغییر می‌یابد. کار با چوب گیلاس و برش آن آسان است.

چوب توسکا

توسکا شبیه به چوب گیلاس به نظر می رسد که با گذشت زمان تیره می شود. یک چوب نرم است و یکی از بهترین چوب ها برای حکاکی لیزری محسوب می شود که سوختگی تیره ایجاد می کند

چوب افرا

افرای سخت چوبی مایل به سفید، خرمایی یا زرد است.به دلیل چگالی آن کار با آن سخت تر از چوب گیلاس است، اما برای حکاکی لیزری عالی است

چوب باس

یک چوب نرم و قابل کار است که سبک وزن است و برای حکاکی آسان و سریع خوب است.

چوب بالسا

چوب بسیار نرم تری است که برای حکاکی با دستگاه لیزر خوب است اما بافت درشتی دارد. یکی از مشکلات بالسا این است که مستعد خراش و فرورفتگی است.

جمع بندی

در این مقاله چوب های مناسب برای برش و حکاکی با لیزر مورد بررسی قرار گرفت و نکات لازم برای هرکدام از چوب ها گفته شد. همچنین ویژگی و کاربرد چوب در صنایع مختلف نیز بررسی شد.

چرا از برش لیزر چوب استفاده می‌کنیم؟
چوب MDF چیست ؟
بهترین چوب ها برای برش لیزر کدام اند؟

نمونه قطعات تولید شده

(چوب MDF)
استند
جنس: چوب MDF
تکنولوژی: برش لیزر Co2