فعالیت وبسایت اسمارت فب بزودی آغاز خواهد شد.
شما به اینترنت متصل نیستید.

ورق استیل SS 304

فولاد ضد زنگ 304 رایج ترین فولاد ضد زنگ است. فولاد غیر مغناطیسی با رسانایی الکتریکی و حرارتی کمتری نسبت به فولاد کربنی که به دلیل اینکه به راحتی در اشکال مختلف شکل پذیر است بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. قابل ماشینکاری و جوشکاری است. نام های دیگر این فولاد عبارتند از: فولاد ضد زنگ A2 و فولاد ضد زنگ 18/8. فولاد ضد زنگ 304L نسخه کم کربن فولاد ضد زنگ 304 است.
زیبایی و کیفیت ظاهری
جزئیات هنگام تولید
دوام
قیمت نسبی
انعطاف پذیری
استحکام

ویژگی ها

استحکام تسلیم
290 مگاپاسکال
مقاومت کششی
655 مگاپاسکال
Elongation
55 %
سختی
84 راکول
چگالی
8030 کیلوگرم بر متر مکعب
نقطه ذوب
1399-1454 درجه سانتی گراد
مدول یانگ
191-205 گیگاپاسکال

ورق Stainless Steel 304 فولادی ضد زنگ است که با اعمال برخی تغییرات (افزایش کروم و کاهش کربن) بر گرید پایه 302 تولید شده و در دسته ی فولادهای زنگ نزن سری 300 یا همان آستنیتی طبقه بندی می شود.

نقاط قوت ورق Stainless Steel 304 :

 • دوام و ماندگاری بسیار به علت عدم خوردگی
 • ظاهری جذاب و زیبا
 • توانایی شستشوی راحت و فوری
 • فرم دهی به ظاهر و نما
 • منعطف پذیری و متناسب با هر نمای ساخت و ساز
 • استقامت بسیار در مقابل تغییرات وضعیت آب و هوایی
 • قدرت به کارگیری در منطقه های با رطوبت بسیار

کاربرد ورق Stainless Steel 304 :

 • قالب گیری معماری
 • تجهیزات آشپزخانه
 • تجهیزات تولید صنعتی
 • تجهیزات تولید و جابجایی مواد غذایی
 • فنر، مهره، پیچ

استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی عالی و شکل پذیری خوب فولاد های 304 و 304L برای بسیاری از کاربرد ها مفید است. این آلیاژ به طور گسترده در ساخت تجیهزات و مخازن تولید و حمل مواد غذایی ، نوشیدنی و محصولات لبنی و شیمیایی استفاده می شود. در مبدل های حرارتی ، سیستم لوله کشی ، مخازن و سایر تجهیزات مرتبط با آب آشامیدنی نیز معمولاً از این آلیاژ استفاده می شود. در نمای ساختمان ها و سایر کاربردهای معماری و ساختمانی که در معرض اتمسفرهای غیر دریایی قرار دارند نیز از ورق فولاد ضد زنگ 304 استفاده می شود. علاوه بر این، ورق 304 در ساخت تجهیزات مرتبط با لوازم خانگی نیز کاربرد دارد. تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت ، گاز، پالایش ، پتروشیمی ، تولید کاغذ و خمیر آن ، لوازم غذاخوری و غیره، از دیگر کاربردهای این آلیاژ است .

ترکیب شیمیایی ورق Stainless Steel 304 :

C
0.08
Mn
2.00
P
0.045
S
0.030
Si
0.75
Cr
18.00
Ni
8.00
N
0.10

ورق Stainless Steel 304 بهتر است یا 316 ؟

بیشتر فولاد ضد زنگ سفارش داده شده در سراسر جهان از نوع 304 است. مقاومت در برابر خوردگی ، شکل پذیری ، استحکام و نگهداری آسان از جمله ویژگی هایی است که این فولاد با آن شناخته شده است. در حالی که 316 از نظر مقدار فروش در رتبه دوم قرار دارد ، اما مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی نسبت به کلریدها و اسیدها دارد. ورق Stainless Steel 304 به ورق استیل 316 بسیار شبیه بوده و تفاوت اندکی با یکدیگر دارند که اصلی‌ترین تفاوت میان آن‌ ها قیمت است.

ورق Stainless Steel 304 با توجه به زمینه آستنیتی دارای خواص غیر مغناطیسی است و در میدان های مغناطیسی تحت تاثیر قرار نمی گیرد. این آلیاژ در سطح بازار تحت عنوان ورق استیل نگیر نیز شناخته می شود. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که ورق Stainless Steel 304 بسته به عواملی چون کار سرد ممکن است کمی خاصیت مغناطیسی پیدا کند. ضریب هدایتی این آلیاژ نیز بسیار پایین است و در حدود یک چهارم فولادهای کربنی می باشد. در انتخاب ، طراحی و کاربرد ورق Stainless Steel 304 ، ویژگی های فوق باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال دو ویژگی ضریب هدایتی کم و ضریب انبساط حرارتی زیاد باعث می شود در عملیات جوشکاری آنها عیوبی مانند اعوجاج و پیچش مشاهده شود.

معایب ورق Stainless Steel 304 :

یکی از معایب ورق Stainless Steel 304 این است که نمی‌توان از آن در محیط‌های شور مانند سواحل استفاده کرد. در حالی که فولاد ضد زنگ ۳۱۶ در چنین شرایطی مناسب است . کلر موجود در این محیط‌ ها باعث ایجاد حفره شده و مناطق کوچک خوردگی موضعی ایجاد می‌شود . بنابراین در چنین محیط‌ هایی استفاده از گرید ۳۱۶ پیشنهاد می شود .

ورق Stainless Steel 304 براق آنیل شده
ورق Stainless Steel 304 براق آنیل شده
کاربرد ورق Stainless Steel 304 در تجهیزات صنایع مختلف
کاربرد ورق Stainless Steel 304 در تجهیزات صنایع مختلف

جمع بندی :

در مورد فولاد ضد زنگ 304 صحبت کردیم که به واسطه مقاومت در برابر خوردگی بالا در دماهای بالا و خواص فیزیکی و مکانیکی عالی‌ای که توضیح داده شد ، در اشکال مختلفی همچون ورق ، میله و سیم در صنایع غذایی، تجهیزات آشپزخانه و... کاربرد دارد.

سوالات متداول :

آیا ورق Stainless Steel 304 زنگ می زند؟
آیا فولاد ضد زنگ 304 ضد آب است؟