فعالیت وبسایت اسمارت فب بزودی آغاز خواهد شد.
شما به اینترنت متصل نیستید.

پلکسی گلاس Acrylic

پلکسی گلاس یک نوع هوموپلیمر با نام علمی پلی متیل متاکریلیت است که آن را با نام اکرلیک نیز می‎‌شناسند. این ماده، بسیار شبیه به پلی کربنات است و به عنوان جایگزین شیشه به ویژه در زمان نیاز به مقاومت به ضربه بالا، استفاده می‌شود. پلکسی گلاس کاربردهای صنعتی (محفظه های آزمایشگاهی، دیوار های صوتی شهری و ..) و غیر صنعتی (ساخت لایت باکس تبلیغاتی، لوح تقدیر، تندیس و ..) بسیار زیادی دارد.
زیبایی و کیفیت ظاهری
جزئیات هنگام تولید
دوام
قیمت نسبی
انعطاف پذیری
استحکام

ویژگی ها

چگالی
1180 کیلوگرم بر متر مکعب
مقاومت کششی
70 مگاپاسکال
مقاومت خمشی
110 مگاپاسکال
مدول کششی (یانگ)
3.17 گیگاپاسکال
نقطه ذوب
130-140 درجه سانتی گراد

کاربردهای پلکسی گلاس :

وجود مزایای متعددی همچون وزن کم ، شکل پذیری مناسب ، استحکام و دوام قابل قبول ، تنوع رنگ ، عبور رنگ ، مقاومت در برابر اشعه فرابنفش و... موجب کارایی گسترده پلکسی گلاس در موارد گوناگون شده است. احتمالا تابحال توجه کرده‌اید که برخی از پنجره‌های گلخانه‌ها ، به صورت رنگی هستند و به زیبایی محیط اطرافشان کمک می‌کنند. در ساخت این پنجره‌ها به جای شیشه ، از ورقه‌های اکریلیک استفاده می‌شود که عبور نور از آن‌ها نسبت به شیشه بیشتر است.

برخی از مهم‌ترین کاربردهای پلکسی گلاس‌ها عبارتند از:

دکوراسیون داخلی با پلکسی گلاس

با ظهور صنعت ساخت پلکسی گلاس، توجه بسیاری از سازندگان از شیشه ، به سمت این ماده جلب گردید زیرا علاوه بر کیفیت بالا ، خطرات شیشه معمولی را هم به دنبال نداشت. امروزه از اکریلیک به ویژه مدل‌های ترانسپارنت آن در قسمت‌های مختلف منازل مسکونی مثل سقف آشپزخانه و یا پاسیوها استفاده می‌شود. اکریلیک یکی از گزینه‌های جذاب برای دکوراتیوها به منطور زیباسازی منازل و محیط اداری است.

پلکسی گلاس در دکوراسیون داخلی
پلکسی گلاس در دکوراسیون داخلی
دکوراسیون داخلی با پلکسی گلاس
دکوراسیون داخلی با پلکسی گلاس

ساخت شیشه آکواریوم با پلکسی گلاس

آکواریوم یک گزینه جذاب برای تزیین کردن خانه و محیط کار است و عموماً در ساخت آن از شیشه‌های معمولی استفاده می‌شود. با این حال به کارگیری پلکسی گلاس‌های شفاف در ساخت آکواریوم ، جلوه و زیبایی قابل توجهی را برای آن خلق می‌کند زیرا هرکس می‌تواند بدون هیچ بخار گرفتگی و به راحتی ، ماهی‌ها و حیوانات آبزی را تماشا کند.

ساخت آکواریوم با پلکسی گلاس
ساخت آکواریوم با پلکسی گلاس

کاربردهای علمی و تحقیقاتی پلکسی گلاس

پلکسی گلاس برای دانشمندان و محققان نیز یک ماده محبوب به شمار می‌رود و از آن در ابزار مختلفی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال به منظور جلوگیری از نفوذ آب و ایجاد شفافیت ، سطح بخش بیرونی دوربین‌ زیردریایی‌ها از اکریلیک ساخته می‌شود. اکریلیک حتی در صنعت داروسازی نیز کاربرد دارد.

کاربردهای تزیینی پلکسی گلاس

از آنجایی که برش اکریلیک با لیزر امکان‌پذیر است ، با بهره‌گیری از این موضوع می‌توان اشکال تزیینی بسیار زیبایی را خلق نمود. به طور مثال می‌توان با استفاده از لیزر ، یک شاپلون زیبا از جنس اکریلیک ساخت و آن را به عنوان یک وسیله تزیینی در منزل استفاده کرد. اکریلیک به واسطه شکل پذیری بالا ، کاربرد گسترده‌ای برای تزیینات دارد.

ساخت وسایل تزئینی با پلکسی گلاس
ساخت وسایل تزئینی با پلکسی گلاس

سایر کاربردهای اکریلیک

به جز موارد ذکر شده، پلکسی گلاس کاربردهای دیگری نیز دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: ساخت سقف‌های کاذب ، کاربردهای نظامی (مثل ساخت شیشه هواپیماهای جنگی) ، ساخت تابلوهای تبلیغاتی ، ساخت لوح‌های تقدیر ، ساخت استیکرهای تزیینی دیواری ، تولید قفسه‌های مختص کتابخانه ، ساخت ورقه‌های مانع عبور صوت.

ساخت تابلو های تبلیغاتی با پلکسی گلاس
ساخت تابلو های تبلیغاتی با پلکسی گلاس

برش لیزری پلکسی گلاس

همان‌طور که پیش‌ار نیز ذکر شد ، یکی از مهم‌ترین مزایای پلکسی گلاس ، امکان برش آن با استفاده از لیزر است. برش با لیزر فواید و نکات مثبت زیادی دارد که طبیعتاً شناخته شده‌ترین آن، رعایت دقت ابعادی است. با کمک لیزر می‌توان حکاکی‌های زیبایی را بر روی ورقه‌های اکریلیک انجام داد و استیکر و اشکال هندسی جالب توجهی خلق نمود.

برخی از مهم‌ترین مزایای برش لیزری اکریلیک عبارتند از:

 • امکان حکاکی و ایجاد طرح‌های زیبا بر روی ورقه
 • کاهش هزینه و صرفه‌جویی در انرژی
 • امکان ایجاد لبه‌های صاف و عاری از کثیفی
 • امکان برش در ضخامت‌های کم یا زیاد

برش لیزری غیرفلزات دارای خطا و انحراف بسیار پایینی است. با توجه به این موضوع می‌توان با آسودگی خاطر طرح‌های تزیینی و زیبا از جنس اکریلیک را با استفاده از لیزر CO2 خلق نمود. برش لیزری اکریلیک نیازمند داشتن امکانات و تجربه است. شما می‌توانید طرح مورد نظر خود را در اسمارت فب بارگذاری کنید و با تعیین مشخصات تولید شامل رنگ ورق ، تیراژ و نواحی حکاکی بصورت کاملا آنلاین و بعد از گذشت بازه زمانی مشخصی ، محصول را با بالاترین کیفیت‌ ممکن دریافت کنید.

انواع پلکسی گلاس

پلکسی گلاس یا اکریلیک، رنگ‌های مختلفی دارد و انتخاب هرکدام از این رنگ‌ها، کاملاً به سلیقه و شرایط، وابسته است. به طور کلی ورق‌های اکریلیک شامل چند دسته هستند که بدین شرح می‌باشند:

 • پلکسی گلاس رنگی
 • پلکسی گلاس شفاف
 • پلکسی گلاس ترانسپارنت
 • پلکسی گلاس مات
 • پلکسی گلاس آینه‌ای

در ادامه به تفسیر به بررسی و معرفی هریک از این ورقه‌های اکریلیک یا پلکسی گلاس می‌پردازیم:

پلکسی رنگی

پلکسی گلاس یا اکریلیک رنگی را می‌توان پرکاربردترین نوع اکریلیک لقب داد که عمدتاً از آن در ساخت تابلوهای تبلیغاتی استفاده می‌شود. این ماده در ساخت لوح‌های تقدیری که بسیاری از ما در منزل نگهداری می‌کنیم نیز کاربرد دارد. از جمله سایر کاربردهای اکریلیک رنگی می‌توان به ساخت حروف برجسته و خلق تندیس اشاره نمود.

پلکسی گلاس رنگی
پلکسی گلاس رنگی

پلکسی شفاف

پلکسی شفاف همان‌طور که از نامش پیداست ، شفافیت بسیار بالایی دارد به طوری که در زمان برخورد نور به آن ، 92 درصد نور عبور می‌کند. اکریلیک شفاف دارای مقاومت قابل قبولی در برابر اشعه فرابفنش نور خورشید یا UV است. اکریلیک شفاف در ساخت لوازم خانگی و ماکت کاربرد دارد. همچنین برخی از جواهرسازان از این اکریلیک زیبا در صنعت جواهرسازی نیز استفاده می‌کنند. در زمان استفاده از اکریلیک شفاف ، باید توجه ویژه‌ای به مراقبت از آن داشت زیرا در اثر خراشیدگی ، به راحتی آسیب می‌بیند.

پلکسی گلاس شفاف
پلکسی گلاس شفاف

پلکسی مات

پلکسی گلاس مات، انعکاسی از نور ندارد و به همین دلیل در محیط‌هایی از آن استفاده می‌شود که بازتاب نور ، اثر نامطلوبی نداشته باشد. اکریلیک مات عموماً در ویترین مغازه‌ها کاربرد دارد و گاهاً برای مبلمان نیز از آن استفاده می‌شود.

پلکسی گلاس مات
پلکسی گلاس مات

پلکسی آینه‌ای

پلکسی گلاس آینه‌ای از مقاومت قابل توجهی در برابر ضربه برخوردار است و به دلیل وزن کم و نصب راحت ، گاهاً به عنوان جایگزین شیشه‌ نیز از آن استفاده می‌شود. عمده کاربرد اکریلیک آینه‌ای در مدارس و زندان‌ها است که شیشه امنیت کافی را ندارد. اکریلیک آینه‌ای در مقابل انفجار نیز می‌تواند از خود مقاومت قابل قبولی نشان می‌دهد. اکریلیک آینه‌ای ، در رنگ‌های نقره‌ای و طلایی عرضه می‌گردد و مصارف خانگی و تزیینی به ویژه برای دکوراسیون دارد. دلیل آینه‌ای بودن این نوع از اکریلیک، وجود جیوه در پشت ورق است. به همین دلیل با نام‌های دیگری همچون اکریلیک جیوه‌ای نیز شناخته می‌شود. انعکاس و ظاهر اکریلیک‌های آینه‌ای ، شباهت بسیار زیادی به آینه‌های معمولی دارند و در عین حال دارای وزن بسیار کمتری نیز هستند.

پلکسی گلاس آیینه ای
پلکسی گلاس آیینه ای

فرم دهی پلکسی گلاس

قابلیت شکل دهی یکی از تفاوت‌های بارز و بسیار مهم بین شیشه و ورقه‌های اکریلیک است. در اثر این قابلیت، امکان خلق اشکال هندسی زیبا و تزیینی مانند ماکت با استفاده از اکریلیک وجود دارد. در نظر داشته باشید که ماکت‌ها و طرح‌های تزیینی ساخته شده با اکریلیک ، دارای وزن پایینی هستند و همین موضوع یک مزیت مهم محسوب می‌شود. برش ورق اکریلیک در مقایسه با شیشه، بسیار آسان‌ تر است.

بسیاری از طراحان در ساخت چهارچوب‌های پنجره که دارای شکل مشخصی هستند ، از اکریلیک استفاده می‌کنند زیرا برخلاف شیشه ، پرتی ندارد. ورقه‌های اکریلیک ترانسپارنت به دلیل تنوع رنگی زیاد، نماهای جذابی به وجود می‌آورند.

خرید پلکسی گلاس

در حال حاضر شرکت‌های مختلفی در حوزه تولید پلکسی گلاس فعال هستند و این موضوع به دلیل کارایی و اهمیت بالای این ماده است. در تعیین قیمت ورقه‌های اکریلیک دو فاکتور اساسی تأثیرگذار هستند که عبارتند از:

 • ابعاد ورقه
 • ضخامت ورقه

افزایش ضخامت ورقه‌های اکریلیک، به معنای افزایش قیمت آن است. البته در این حالت قاعدتاً ورقه کیفیت بالاتری دارد. اعتبار برند شرکت‌های سازنده اکریلیک نیز می‌تواند بر قیمت آن اثرگذار باشد.

معمولاً سازندگان ، قیمت ورقه‌های اکریلیک را برحسب میلی‌متر در صفحه مشخص می‌نمایند. به عنوان مثال اگر قصد خرید ورقه اکریلیک به ابعاد 100 در 50 سانتی‌متر و ضخامت 1 میلی‌متر را داشته باشیم و فرضاً قیمت آن 200 هزار تومان باشد، با افزایش ضخامت، قیمت هم بیشتر می‌شود. یعنی ورقه اکریلیک با همین ابعاد اما ضخامت 2 میلی‌متر ، 400 هزار تومان قیمت پیدا می‌کند.

بهترین تولید کنندگان ورق های پلکسی گلاس

شرکت‌های زیادی در سراسر دنیا مشغول به تولید ورقه‌های اکریلیک هستند اما کیفیت محصولات تولیدی برخی از آن‌ها بسیار پایین است. در بازار ورقه‌های اکریلیک ساخته شده در چین تایپه یا تایوان ، به عنوان بهترین و با کیفیت‌ترین اکریلیک‌ها شناخته می‌شوند و طبیعتاً قیمت بالایی هم دارند. به غیر از چین تایپه ، کشورهای اندونزی و چین نیز مشهوریت بالایی در تولید اکریلیک دارند زیرا از بهترین و با کیفیت‌ترین مواد اولیه بهره می‌گیرند. برخی از مشهورترین برندهای سازنده اکریلیک عبارتند از:

 • Yearlong
 • Chochen
 • Raychung

ورقه‌های اکریلیک تولیدی توسط این شرکت‌ها غالباً عاری از مشکلاتی مثل خراش و زدگی هستند و به راحتی می‌توان از آن‌‎ها در کاربردهای مختلف بهره گرفت.

جمع بندی

در این مقاله تلاش شد تا اطلاعات کاملی در خصوص اکریلیک یا پلکسی گلاس ارائه شود و تمام ویژگی‌های و مشخصات مهم به همراه اهمیت برش لیرزی در آن بیان گردد. امروزه اکریلیک یک جانشین قابل اعتماد برای شیشه است و کاربردهای مهمی در تزیینات و حتی ساختمان سازی دارد.

سوالات متداول

پلکسی گلاس یا اکریلیک چیست؟
انواع پلکسی گلاس کدام است؟
ویژگی‌های پلکسی گلاس چیست؟
پلکسی گلاس با شیشه چه تفاوتی می کند؟
روش‌های برش اکریلیک چیست؟
برش لیزری اکریلیک چه مزایایی دارد؟
کاربردهای پلکسی گلاس چیست؟