فعالیت وبسایت اسمارت فب بزودی آغاز خواهد شد.
شما به اینترنت متصل نیستید.

رزین استاندارد Standard Resin

رزین استاندارد نوعی فوتوپولیمر نیمه شفاف زردرنگ است و محبوب ترین رزین مورد استفاده در فرآیند چاپ سه بعدی محسوب می شود. یکی از دلایل اصلی استفاده گسترده از این رزین، کیفیت بالای قطعات چاپ شده به همراه جزئیات زیاد و قیمت مناسب آن می‌باشد. رزین استاندارد را می توان در انواع رنگ های دلخواه پرینت کرد و معمولا برای قطعات نمونه (غیر فانکشنال) و یا نمایشی استفاده می شود.
زیبایی و کیفیت ظاهری
جزئیات هنگام تولید
دوام
قیمت نسبی
انعطاف پذیری
استحکام
کیفیت سطح

ویژگی ها

چگالی
1200 کیلوگرم بر متر مکعب
مقاومت کششی
46 مگاپاسکال
مقاومت خمشی
90-140 مگاپاسکال
مدول کششی (یانگ)
1.9 گیگاپاسکال
درصد انقباض (جمع شوندگی)
3-4 درصد

کاربردهای رزین استاندارد

رزین استاندارد یکی از مناسب ترین رزین ها برای خدمات پرینتر 3 بعدی استریولیتوگرافی می‌باشد. در این فرآیند، ابتدا مدل مورد نظر در نرم افزار های مرسوم طراحی شده و سپس فایل دیجیتالی مدل، توسط نرم افزار های مخصوص به لایه های نازک تقسیم شده و آماده چاپ می گردد. همچنین در بخش هایی از قطعه که حفره و یا آویختگی وجود دارد ( مانند دسته یک لیوان)، ساپورت گزاری انجام میشود. رزین استاندارد برای مدل‌های بصری با قابلیت محدود اما با جزئیات بالا مناسب می باشد.

این نوع رزین ها برای نمونه سازی سریع، صنایع اتوموبیل سازی، الکتریکی، مکانیکی و جواهر سازی کاربرد دارند. همچنین برای ساخت قطعات تزئینی مانند مجسمه های کوچک می‌توان از این رزین ها استفاده کرد.

کاربرد رزین استاندارد در ساخت قطعات تزئینی
کاربرد رزین استاندارد در ساخت قطعات تزئینی
کاربرد رزین استاندارد در جواهرسازی
کاربرد رزین استاندارد در جواهرسازی

پرداخت سطح و نهایی سازی قطعات پرینت شده با رزین استاندارد

بسیاری از کاربران می‌خواهند بدانند که چگونه می‌توان قطعات تولید شده ی رزین استاندارد را رنگ آمیزی کرده و یا چگونه آن ها را پولیش کشیده تا قطعاتی زیبا و مناسب برای مشتری تهیه کنند. بدین منظور، قطعات چاپ شده می‌باست تحت شست و شو قرار گرفته تا رزین های اضافی و چسبناک از روی سطح از بین بروند. عدم شستشوی صحیح قطعات باعث چسبندگی و نامناسب شدن قطعات می شود. بنابراین پرداخت سطح و نهایی سازی بسیار حیاتی می‌باشد. به منظور راحتی مشتریان عزیز، تمامی این خدمات اسمارت فب انجام می‌شود.

شست و شوی رزین استاندارد

 • به طور کلی پیشنهاد می‌شود قطعات توسط ایزوپروپیل الکل (IPA) و تری پروپیلن گلیکول مونو متیل اتر (TPM) شست و شو شوند.
 • برای تمیز کردن بهینه، قطعات باید در حلال جابجا شده و به طور کامل خیسانده شوند.
 • قطعات می‌بایست قبل از جداسازی ساپورت ها شسته شوند.
 • برای برخی از قطعات بهتر است دو مرحله شست و شو با IPA و یا TPM انجام شود. پیشنهاد می‌شود قبل از پایان با آب نیز شست و شو صورت گیرد.
شست و شوی رزین استاندارد
شست و شوی رزین استاندارد

Post-curing رزین استاندارد

وقتی قطعه ای رزینی چاپ می‌شود، ممکن است فرآیند پلیمریزاسیون به طور کامل انجام نشده باشد. این بدین معناست که قطعات به خواص نهایی و عملکرد مورد نظر نرسیده اند. با قرار دادن قطعات در برابر نور (UV) و حرارت ، خواص نهایی ماده از جمله استحکام و پایداری آن به حداکثر مقدار خود می‌رسند. به این کار (post-curing) می‌گویند.

 • Post-curing برای رزین های استاندارد اختیاری است. سایر انواع رزین برای دستیابی به خواص مکانیکی مطلوب خود به این فرآیند نیاز دارند
 • برای مواد زیست سازگار، post-curing برای دستیابی به استانداردهای ایمنی تعیین شده توسط سازمان های نظارتی ضروری است.
 • هر ماده باید برای مدت زمان مشخصی در معرض فرآیند پخت قرار ‌گیرد و این مدت زمان را می‌توان از جدوال اطلاعاتی
 • رزین ها بدست آورد.
Post-curing رزین استاندارد
Post-curing رزین استاندارد

سمباده زنی رزین استاندارد

سمباده زنی قطعات رزین استاندارد اغلب یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن لبه های تیز، لکه ها و هر گونه علائم ساپورت های جدا شده می‌باشد. سنباده کاری دستی در اشکال ساده بسیار موثر است، اما سمباده زدن اجسام پیچیده با شکاف های عمیق و تکیه گاه های داخلی می تواند سخت یا غیرممکن باشد

بهترین راه برای سمباده زنی قطعات رزین استاندارد این است که ابتدا با سمباده های شماره پایین (سمباده زنی سخت) شروع کرده و به مرور شماره سمباده را بالا ببریم (سمباده زنی نرم). برای مثال می‌توان از سمباده 3000 برای رسیدن به سطحی نرم استفاده کرد و به مرور با بالا بردن شماره ی سمباده به بافت مطلوب رسید. در حدود سمباده 12000، سطحی بسیار صیغلی خواهیم داشت. با توجه به اینکه سمباده زنی فرایند زمان بری است به همین خاطر هزینه بالایی دارد. شما می توانید از خدمات سمباده زنی قطعات پرینت سه بعدی هنگام بارگذاری طرح سه بعدی در اسمارت فب (در مرحله عملیات نهایی و استانداردها) بهره ببرید.

سمباده زنی رزین استاندارد
سمباده زنی رزین استاندارد

رنگ آمیزی رزین استاندارد

برای رنگ آمیزی رزین استاندارد دو راه موجود می‌باشد. یک راه ترکیب یک لیتر رزین با جوهر الکلی (رنگی) می‌باشد. این رزین اصلاح شده می‌تواند به صورت مستقیم برای پرینت استفاده شود. راه دیگر نیز رنگ کردن قطعات بعد از پرینت می‌باشد. بدین منظور می‌توان قطعه را در رنگ مورد نظر قوطه ور کرد و یا با استفاده از اسپری های رنگی بخش هایی را به طور دلخواه رنگ آمیزی کرد. از این اسپری ها به منظور پوشش دهی سطح نیز استفاده می‌شود

رنگ آمیزی رزین استاندارد
رنگ آمیزی رزین استاندارد

انواع رزین استاندارد

یکی از بحث های مهم ، برند های موجود در بازار داخلی می‌باشند. به طور کلی رزین های esunوcreality از جمله برند های معروف مورد استفاده در بازار داخل هستند. در ادامه به معرفی رزین برند esun می‌پردازیم.

esun

از ویژگی های رزین استاندارد esun می‌توان به صلبیت بالا، استحکام بالا، مناسب برای چاپ قطعات با ضخامت لایه نازک و دقت خوب اشاره کرد. برای خرید این رزین بر روی لینک کلیک کنید. در جدول پایین خواص این رزین را مشاهده خواهید کرد.

ویسکوزیته (mPa.s)
170-200
چگالی (g/cm^3)
1.08-1.13
استحکام کششی (MPa)
46-67
کشیدگی در نقطه شکست(elongation)
28-36 درصد
سختی (shore D)
78-82

Creality

از دیگر برند های معروف رزین استاندارد، رزین creality می‌باشد. از ویژگی های این رزین می‌توان به سخت شوندگی سریع ( نیاز به نوردهی کم)، پایداری خوب، دقت بالا و کم بودن درصد انقباض(shrinkage) اشاره کرد. برای خرید این رزین بر روی لینک کلیک کنید. از این رزین می‌توان برای ساخت قطعات تزئینی ، ماکت های معماری و آزمایش های علمی استفاده کرد.

ویسکوزیته (cps)
300-400
چگالی (g/cm^3)
1.14
استحکام کششی (MPa)
60-68
کشیدگی در نقطه شکست(elongation)
9-12 درصد
سختی (shore D)
85-90

اطلاعات تکمیلی رزین استاندارد

 • دیده شدن لایه ها به شدت به هندسه و طراحی مدل بستگی دارد. برای مثال، در سطوح دارای انحنا، لایه ها بهتر قابل دیدن خواهند بود.
 • برخی از وجه های مدل رزینی شما ممکن است دارای نقاطی باشند که در واقع جاییست که ساپورت ها از مدل جدا شده اند. این نقاط تا حد ممکن سمباده زده می‌شوند اما سمباده زنی میتواند باعث ایجاد ترک در قطعه شود.
 • رزین ها بیش از هر ماده دیگری در اثر نور مستقیم UV تغییر رنگ می دهند. برای کاهش سرعت تغییر رنگ، توصیه میشود مدل خود را لاک یا رنگ آمیزی کنید.

اطلاعات قیمت گذاری رزین استادارد

قیمت گذاری رزین های استاندارد بر اساس حجم مدل شما می‌باشد، در واقع حجم مدل دیجیتالی شما برای پرینت، برای تخمین قیمت نهایی ماده استفاده می‌شود. به علاوه، هزینه ی شرکت خدمات دهنده نیز به قیمت مدل اضافه خواهد شد. این هزینه ثابت بوده و مستقل از پارامتر های مدل شماست.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا نکات مهم در رابطه با رزین استاندارد از جمله ویژگی ها، کاربرد ها و فرآیند های پرداخت پوشش داده شوند. همچنین برند های معروف و موجود در بازار داخل همراه با اطلاعات مربوط به خواص مکانیکی به منظور تصمیم گیری بهتر مشتریان ارائه گشت. در آخر می‌بایست به این نکته اشاره کرد که رزین استاندارد گزینه ای بسیار مناسب برای تمامی افراد اعم از آماتورو حرفه ای برای پرینت قطعات می‌باشد.

سوالات متدوال

رزین استاندارد چیست؟
کدام یک از فرآیند های پرینت 3 بعدی از رزین های استاندارد استفاده می‌کنند؟
چه نوع رزین هایی برای فرآیند پرینت 3 بعدی موجود می‌باشند؟
آیا هر چقدر زمان post-curing بیشتر باشد قطعه دارای استحکام بالاتری خواهد بود ؟
آیا قطعات رزین استاندارد شرایط نگهداری خاصی دارند؟

نمونه قطعات تولید شده

(رزین استاندارد Standard Resin)
قطعه رزینی 1
جنس: رزین استاندارد Standard Resin
تکنولوژی: پرینت سه بعدی رزینی SLA/DLP